reede, 8. detsember 2017

Blogijõul 8/24 - taimetoit + jõulud

Disclaimer - taas pole mu plaan kedagi kuidagi ärritada või jätta muljet, et ma olen enda meelest kellestki parem või tean teistest rohkem või olen mingi uusjeesus. Absoluutselt mitte, tahaksin lihtsalt teistsugust vaatenurka pakkuda. 

Need on mul nüüd teised jõulud, kus ma jätan puutumata laua peal olevad kotletid, verivorsti ja ahjuprae ning minu jaoks veel paar aastat tagasi mõeldamatult ka marineeritud liha, mis oli päris ausalt veel mõned aastat tagasi üks suurimaid põhjuseid, miks ma jõululauda ootasin. Eelmised jõulud läksid päris valutult, sest kodus teen süüa nagunii suuremas osas mina, mis tähendab, et kartulisalatisse läheb sojaviiner, hapukapsas tuleb ploomidega ja purgist ning mandariinid on nagunii muretult püramiidikõrguses kuhjas ootamas. 

Üldse on mu taimetoiduteekond läinud üsna lihtsalt - muidugi olen saanud küsimusi ja pärimisi ja siiani küsivad mõned sugulased, et kas ma olen lõpuks normaalseks hakanud, kuigi minu meelest on pigem kummaline, et pühad, mis peaksid tähistama armastust ja hoolivust (ma ei tea tegelt jõuludest midagi) ja/või pööripäeva, on muutunud selleks, et tapame koormate viisi loomi ja linde, kes tunnevad samamoodi valu ja stressi, keda on just selleks ajaks nuumatud, kuni nad ei suuda kõndida, nad pole ehk iialgi rõõmu tundnud ... et meie saaksime kõhu täis süüa ja siis hunniku toitu veel ära visata, sest nii palju ei jaksa lihtsalt süüa? Kui see on normaalsus, siis ma pigem olengi enda moodi. 

See pole muidugi miski, mida ma jõululauas kellelegi ütleksin, ausalt ma pole IIALGI ise algatanud ühtegi vestlust, et "nohh, see laip maitseb hästi või?" - sest ma ju tean, et maitseb küll, ma ise sõin paar aastat tagasi samamoodi kahe suupoolega liha ja ei mõelnud üldse, et see kuidagi vale või kummaline oleks. Kognitiivne dissonants ftw. Pigem arvan ma, et minu elumuutus on võetud nii rahulikult vastu just selle tõttu, et ma ei käi kellelegi sõnu peale lugemas ega kellegagi mölisemas. Kui keegi küsib, siis muidugi vastan ma hea meelega asjassepuutuvatesse küsimustesse, aga ma ei tõstata ise seda teemat, eriti suures pereringis, keda ma vb ainult paar korda aastas näen ja kellega ma üldse tülitseda ei tahaks. 

Okei, see jutt läks juba veidi lappesse - ma tegelikult tahtsin öelda, et jõulud taimetoidul on PALJU lihtsam ülesanne kui jaanipäev. Veganina on tõenäoliselt raskem, aga mulle jäävad siiani veel alati magustoidud, marineeritud seened-kurgid-kõrvitsad, ahjukartulid (#potatolove), hapukapsas (ma pole üldse aru saanud, miks peaks hapukapsa juurde liha lisama) ja igasugu head kraami veel. Tihtipeale küpsetan ka ise midagi kaasa ja kui ka on KÕIGE hullem variant, siis kohvi saab ikka ja enne saab alati ka kodus kõhu täis süüa ja pärast friikartuleid osta. Puuvilju ja pähkleid on enamasti ka ning kui sul on vähegi mõistlik pere/sõpruskond, siis kindlasti saad sa asjad läbi rääkida, et kõik rahule jääksid. Ma loodan. 

Miks üldse peaks keegi sellele mõtlema, kes pole lihast keeldunud? Paljudele tähendavad jõulud mitme pere juures söömist ja käimist ja päris ausalt, nii suure hunniku liha (või üldse toidu) söömine pole meile mitte kuidagi kasulik. Sa ei peagi lihale nulltolerantsi tegema, ka vähendamisel ja teadlikul tarbimisel on tegelikult suur mõju nii meie enda tervisele kui keskkonnale. 

Palju jõulu- ja muidu häid retsepte on saadaval nt Sandra Vungi kodulehel. Eesti keeles ja puha. Lisaks on suur ja lai internet retsepte täis - this really ain't that hard. 

Ja kui su jõululauas on keegi, kes liha ei söö - ära lase tal end kehvasti tunda tema üle nalja heites või talle halvasti öeldes. Tegelikult on see täitsa okei, et inimesed on erinevad, neid ei pea kõige eest risti lööma :) 

Kommentaare ei ole: