teisipäev, 19. detsember 2017

Blogijõul 19-24 - raamatyes

Vahepeal juba unustasin, et reisil lõpetasin ka raamatu nimega "Sapiens", mille autor on professor Yuval Noah Harari - fun fact, esmalt ilmus see raamat heebrea keeles (nagu ma mõtlesin, et heebrea keeles loetakse ainult mingeid palveid veel, väga piinlikult ignorantne). See on minu sõpruskonnas raamat, mida sel aastal loetud on või vähemalt tahetakse lugeda. Olen üks sheeple, pole midagi öelda. 

Raamat ise on vahelduseks populaarteaduslik, mitte ilukirjandus (päriselt loen midagi peale ulme ka ... kuigi pahuralt :D ) ja keskendub inimkonna ajaloole ning sellele, kuidas me saime (enda meelest) maailmas topüheks. Raamat on jaotatud erinevateks "revolutsioonideks" - kuidas saime teadlikuks iseendaks ning hakkasime ühiste müütidega koostööd tegema; kuidas mõjutas ühiskondi põllumajanduse leiutamine ning areng; mis ühendas meie ühiskonnad suuremaks kui lihtsalt hõimude ja külade tasemel; kuidas on meid mõjutanud teaduse areng. 

Minu meelest väga põnev raamat suure pildi hoomamiseks ja selleks tarbeks, kui tahad poolvõõrastega veiniklaasi taga rääkida antropoloogiast nii, nagu sa oleksid ühe raamatu läbi lugenud. Mina isiklikult ei kontrollinud autori allikaid ega fakte, vaid pigem lootsin, et ta mingit suurt mulli ei aja ning üldpilt on tal tõenäoliselt õige, kuigi ta on saanud veidi kriitikat, et ta pole kõiki oma väiteid tõestanud. 

Päris huvitav on see, kuidas meie aju on loonud erinevad müüdid, mille hulgas on nii religioon kui klatš, aga samas ka kapitalism, raha ja rahvused on samamoodi ühised müüdid ning meie üiskond on üles ehitatud sellele, et me kõik neid müüte usuksime või leiutaksime paremad ja konstruktiivsemad ühised müüdid. Meie aju on keha kõige tähtsam organ ... ütleb meile aju. 

Üldiselt soovitan, lugemida on seda hea kerge ning kui teema vähekenegi huvitav, on see kindlasti hea ajakasutus. Mul on sama autori järgmine raamat ka ootamas ja kindlasti loen ka selle läbi :) 

1 kommentaar:

Mari ütles ...

Haa, ma loen ka seda parajasti :)