reede, 10. juuni 2016

Mulle soovitatud raamat/ homne Narva jooks

Seekordne raamat oli Martini soovitatud klassikaline How to Win Friends and Influence People (Dale Carnegie). Viimased paar kuud igal korral, kui ma jagasin mõnd muret või mõttekohta, kuidas korraldada võimalikult edukalt arenguvestlusi, kuidas anda hästi tagasisidet, kuidas motiveerida töötajaid - iga kord ütles ta lihtsalt, et "ma arvan, et sellest raamatust oleks sul abi".
Raamat ise on muidugi klassika, mida kõik nimekirjad ja Redditi kasutajad soovitavad elu jooksul läbi töötada. Mitte ainult lugeda ja sirvida, vaid tõesti mõelda kaasa, teha pause ja arutleda, kuidas neid põhimõtteid saaks enda elus rakendada. Seda üritasin ka mina teha ja täitsa ausalt ütlen, et praegu tunnen, et selle raamatu lugemisest on mul kasu olnud. 

Raamatus ei olnud minu jaoks küll šokeerivaid elutõdesid, pigem oli see selline ... common sense. Teate küll - kuula teisi inimesi, jäta hea esmamulje, õpi teiste nimed selgeks, proovi näha olukordi teise vaatenurgast, kõik selline jutt. Küll aga on minu meelest väga oluline neid nõuandeid enda jaoks teatud aja tagant üle korrata, sest "if it's called common sense why is there so little of it" - inimlik viisakus on jäänud päris harvaks nähtuseks ka minu jaoks. Tänu sellele raamatule üritan rohkem inimestelt nende elude kohta küsida ja vähem rääkida endast (kui tahan vestlusesse panustada lausega, mis algab "aga mina ... ", siis nüüd jätan selle pigem tegemata), sest tegelikult ei taha keegi kuulata sinu edusammudest ega läbipõlemistest, vaid jagada enda lugusid. 

Küll aga oli raamatuga näha veidi kultuurierinevust minu jaoks - Ameerikas on vist levinum väikevestlust teha ja nt klienditeenindajaid sinatada ja nimepidi kutsuda, kuid Eestis see tekitaks pigem vaesele müüjale ebameeldivust - oskan küll vaid enda kogemusest rääkida, kuid ma jälestan, kui kliendid mind sinatavad või mu nime kasutavad. Võeh. Me ei ole sõbrad. Samuti on võrdlemisi raske neid põhimõtteid kasutada internetivestlustes, kui ei saa abiks võtta silmsidet, hääletooni, žestikuleerimist. Samuti muutus ühel hetkel see raamat minu jaoks veidi ühekülgselt targutavaks, aga see oli juba lõpule päris lähedal. Peatükid on muidu lühikesed, keelekasutus kerge jälgida ning peatükid on vürtsitatud väga paljude näidetega nende taktikate toimimisest. Kokkuvõttes hea lugemine, julgen soovitada küll, aga kasutada oma tervet mõistust. 

Nii, raamatuosa on läbi, spordihuvilised võivad edasi lugeda: 
Ma vist olen nüüd homseks täitsa valmis - kaasa pakin mitmed riidevariandid, kuigi üsna kindlalt jooksen homme lühkarites ja maikas. Olen küll väga suur külmavares (eelistan joosta pigem kuumaga, nt parimad jooksud ongi mul olnud Hispaanias ja Küprosel), aga eks ma siis jooksen lihtsalt kiiremini, kui jahe hakkab. 
Täna ostsin ka väikse geelivöö ning varuvariandina saan sinna panna ka pulsivöö, juhul kui ta jälle jukerdama hakkab ja koos ei taha püsida. Minu jaoks on võistlustel pulsi mõõtmine üldse võrdlemisi mõttetu, sest juba närvidest on puhkepulss võrdne teiste jooksupulsiga. 
Kõige tähtsam küsimus muidugi homsega seoses - kuidas põlv on ? Kehv on, ma ei taha siin kuidagi valetada ega teeselda; asi võiks olla palju palju parem. Selle tõttu võtan homme ka valuvaigistid kaasa, kuigi loodetavasti pole neid vaja. Samuti annan siinkohal südamliku lubaduse, et kui põlv hakkab valutama liiga tugevalt või murettekitavalt - jätan võistluse lihtsalt pooleli. Ma usun enda tervesse mõistusesse; kui on vaja katkestada, saab seda tehtud. 

Päris ausalt ütlen, et vaimselt pole ma ikka üldse valmis. Viimased päevad on möödunud emotsionaalselt kahes variandis: 1) oojee, lähme teeme ära, mis see siis ära pole, ma kohe viskaks sinna juulis veel ühe poolmaratoni otsa 2) kurat, ma ei tea, kas isegi minemine on hea mõte -> ma olen läbikukkuja juba eos, nagunii olen aeglane ja mõttetu -> pisar. 

Homme siis annan endast parima, et see esimene variant võidaks, jee! Hoiame pöialt, saame tehtud, kõik saab korda. Saab ju ? 

1 kommentaar:

Andra ütles ...

megasuured kiisupaid, hoian pöialt, kuidas iganes ka ei läheks :)