reede, 1. jaanuar 2016

2015 raamatud ja eesmärgid

Mul oli plaanis teha umbes 5 postitust mingitest asjadest, aga minuga on küll see lugu, et there is no "new year, new me", ma postitan ilmselt ikka pigem vähem kui rohkem, mistõttu see tuleb kaks-ühes postitus, alustan oma eelmise aasta lemmikraamatutest. Kokku lugesin 30 raamatut, nii et jess, aasta eesmärk sai täidetud. 

Ilukirjanduse top3: 

1) Neil Gaiman "Trigger Warning" - minu ühe lemmikkirjaniku uus lühijutukogumik. Kõik tema lood on kõhedusttekitavad, erilised ja mulle meeldib lugeda neid ükshaaval - loen ühe jutu ära, isegi kui see on ainult kolm lk pikk, sulgen raamatu ja mõtlen korraks, et whaaaat. Tõesti, pole temalt kunagi ühtegi halba asja lugenud. 

2) David Mitchell "Cloud Atlas" - mulle meenub, et ma vist olen sellest ka varem kirjutanud, aga see raamat pakkus mulle tugeva elamuse, alguses ei mõista, kuidas kõik need erinevad süžeeliinid kokku sobituvad, kuid mida aeg edasi, seda selgemaks kõik saab ning see on üks raamat, millele on lihtne keskenduda; minu arvates oli ka tõlge eesti keelde väga hea, mis viimastel aastatel on juba väärtus omaette. 

3) Robert A. Heinlein "A Stranger in a Strange Land" - ulmeklassika marslasest, kes Maale tuleb ja elu kõrvalt vaatab ja kuidas ta sisse elab, mida mõtleb, kuidas toimib. Minu jaoks kummaliselt positiivne raamat, mida oli lihtne lugeda, ning mis pani järele mõtlema veidi, et kui tühiste asjade pärast inimesed ikka tihtipeale muretsevad. 

Sel aastal õppisin ka pilti tegema ... veidikene.Mitte-ilukirjanduse (mulle ei meenu praegu, kas selle jaoks on sõna ka) top3:

1) Carl Sagan "Cosmos" - selle aasta parim lugemiselamus. Avaldatud küll aastakümneid tagasi, aga see teos on ajatu ja imeline. Ma pole kunagi kosmosele mõelnud rohkem kui "uu, stars are pretty" ja selle raamatuga ma hakkasin veidike aru saama, kui hämmastav see on, et meie planeedil üldse elu on; kui kaugele inimkond on ajaga jõudnud ning kui kaugele meil veel on minna, kui me suudame enda planeeti mitte ära lõhkuda ja ellu jääda. 

2) Ben Goldacre "Bad Science" - iseenesest mitte parim raamat, veidi liiga lihtsustatud ja aeg-ajalt enesekordamisele kalduv, aga selleaastase MMS-skandaali ajal sain aru, et pean lõpuks selle raamatu ikka läbi lugema, et teha endale selgemaks, kui suur tähtsus on päris teadusliku ja pseudoteaduse uurimistöö erinevust teada; kui oluline on mitte uskuda esimest artiklit, vaid teha selgeks, kas need elu/naine/tervis/xx24 väited on ka päriselt põhjendatud või tuginevad nad ühele uurimusele, milles oli 4 osalejat ja mille tulemusi on väänatud, et sobituda artikli pealkirjaga. Kriitilise mõtlemise arendamiseks hea minu arvates. Eesti keelde ka tõlgitud, mis on alati tore, kuigi ma ei oska öelda, kui hea see tõlge on. 

3) Chris Hadfield "An Astronaut's Guide to Life on Earth" - astronaudi elulugu sellest, kuidas ta lapsest peale kosmosest vaimustus, kui raske on tegelikult üldse NASA tasemele jõuda; mis põhimõtete järgi ta oma elu üritab elada.. Elulugudest selle aasta mõnusaim, kuigi veidike ennastkordav. Lisaväärtus sellele raamatule - Chris tegi ISSi peal "Space Oddity" oma versiooni, seda võite näha siit

Ehk siis selle aasta raamatud võib kokku võtta sellega, et mulle meeldib kosmosest lugeda :D

Nii, ja viskame siis eelmise aasta eesmärgitäitmise ka kohe teelt ära. 

Venemaal kevadel. 

Täidetud:
Põhiline spordieesmärk - joosta poolmaraton - sai tehtud septembris, jee! 

Samuti sai tehtud aastajagu BJJ-d ja tänase seisuga olen vigastusevaba! 
Lugesin läbi 30 raamatut, kuigi kõik need polnud eriti seda aega väärt.
Pidasin võrdlemisi regulaarselt treeningpäevikut, kuigi jah, ma ei tea ikka nt seda, palju ma eelmisel aastal jooksin :D
Arvestades oma veel ühte kohustusilisavat edutamist, saan vist tööga hakkama küll.
Panin kokku oma šokolaadipusle ja siis andsin selle edasi :)
Ja end ise hinnates olin ma ikka päris hea tüdruksõber ka. Lihtsalt sõber ... võib-olla mitte. 

Täitmata: 
Ei läinud kooli, sest ma ei saanud sisse. Samuti ei leidnud veel eriala, mida oleks tahtnud õppida Tartus. 
Ei läinud Hispaaniasse, kuid see-eest käisin Venemaal, Rootsis, Inglismaal ning Lätis. 
Ei ole proovinud, aga üsna tõenäoliselt ei suuda ma ikka lõuga tõmmata. Krt. Piinlik. 


Ilmselt räägin millalgi ka uue aasta eesmärkidest, kui ma peale selle ühe veel midagi leian, mis mul praegu paigas on. Kõigile teile aga ilusat uut aastat ja eesmärgisaavutamist! :) 

Kommentaare ei ole: